Ben ik wel leuk genoeg? Doe ik het allemaal wel goed? Wat als het allemaal verkeerd uitpakt? Piekeren is helaas iets waar ook ik me regelmatig schuldig aan maak. Soms breken we ons mooie hoofdje onterecht over dingen waar we eigenlijk niet zoveel aan kunnen veranderen. En dat is knap lastig! Nu ben ik helaas nog geen kampioen in piekergedachten wegbonjouren, maar er zijn wel een aantal dingen die mij hebben geholpen om het piekeren te verminderen. Vandaag deel ik 5 tips met jou.
Analyseer en relativeer je piekergedachtes
Het kan goed zijn om eens onder de loep te nemen waar je nu eigenlijk over piekert. Ga eens na hoe realistisch (op een schaal van 1 tot 10) het eigenlijk is dat je piekergedachten kloppend zijn. Heeft die verkeerde opmerking wel echt zulke grote gevolgen? En hoe waarschijnlijk is het dat jouw doemscenario werkelijkheid wordt? Een beetje relativering kan nooit kwaad en kan je helpen om het gepieker een halt toe te roepen. Een andere optie is om te analyseren of er een directe oplossing voor een situatie is. Is die oplossing er niet? Dan brengt het piekeren je eigenlijk niet zoveel verder en kun je er misschien maar beter mee stoppen. Maar goed, makkelijker gezegd dan gedaan. Daarom kunnen de 4 tips hieronder je daar misschien bij helpen.
Schrijf de piekergedachtes ergens op
Als je ergens over piekert, leidt dat vaak tot een hoofd vol nare gedachtekronkels. Zelf raak ik die gedachtes alleen nooit kwijt als ik ze niet ergens achterlaat. Met achterlaten bedoel ik dat je de gedachtes letterlijk ergens ‘dumpt’. Schrijf je piekergedachtes bijvoorbeeld eens op in een notitieboekje dat je omtovert tot een heus ‘piekerboek’. Of maak een documentje in je telefoon aan en zet daarin de gedachtes die jou aan het piekeren zetten. Je hoofd raakt daardoor iets leger en er komt meer plaats voor andere, leukere dingen. Tien bonuspunten als je dat boekje vervolgens ook nog eens een keer ritueel verbrandt of het documentje even later netjes verwijdert!
Doe iets waar je je hersenen hard bij nodig hebt
Als ik aan het piekeren ben, is het voor mij hard nodig dat ik iets doe waarbij ik mijn hoofd flink aan het werk zet. Andere activiteiten gaan vaak maar lastig, omdat het piekeren dan op de achtergrond gewoon doorgaat. Misschien helpt het je om je hersenen eens voor iets anders in te zetten. Maak bijvoorbeeld een sudoku, schrijf een blogartikel, stort je op een lastige werkklus, kijk een ingewikkelde film of serie of maak een positief lijstje van dit lijstjes-lijstje. Het kan je helpen om je gedachten te verzetten en daarmee de piekergedachten te laten voor wat ze zijn.
Verplaats je in de schoenen van iemand anders
Over deze tip heb ik al eerder een heel artikel geschreven. Soms kan het goed zijn om een situatie eens vanuit de ogen van iemand anders, zoals je beste vriendin, te bekijken. Zou diegene het ook een probleem vinden? Zou ze ook een probleem in de situatie zien of zou ze het probleem voor je relativeren? Of beter nog: vraag het die vriendin gewoon zelf wat zij van de situatie vindt. Vaak maken we onszelf een stuk drukker over iets dan anderen zouden doen. Door eens in de schoenen van die ander te gaan staan, kun je je gedachtekronkels beter in perspectief zetten.
Verplaats je in jezelf over 10 jaar
Terwijl voor jou op dit moment al die piekergedachten je tijd meer dan waard lijken, zie je dat misschien over 10 jaar wel heel anders. Daarom helpt het mij tegen piekeren om even een sprong in de tijd te maken. Hierover schreef ik eerder deze week al dit artikel. Zou je je over 10 jaar die ene keer herinneren dat je een verkeerde opmerking maakte? Of zou je op dat moment nog stilstaan bij een mislukte opdracht? Waarschijnlijk ligt je focus dan wel ergens anders. Probeer eens dat perspectief naar voren te halen en te copy-pasten op de situatie zoals die nu is.
Wat helpt jou tegen piekeren?
BLIJF OP DE HOOGTE
Ik ben benieuwd wat jij vindt…
Recente blogs
Januari 2021 | Van kerstboom naar nieuwe avonturen (en project S.)
Dat 2021 nu pas 31 dagen duurt? Ik kan er niet bij. Maar het is toch echt zo dat ik begin deze maand de kerstboom nog had staan. Het was een maand waarin we niet alleen op een zeldzame sneeuwbui, maar ook op een avondklok werden getrakteerd. De maand bracht ook mooie dingen. Mijn gloednieuwe website ging live, ik startte met een heel tof nieuw project, en Bart en ik zetten de eerste stappen richting ons samenwoonavontuur. Mijn ups & downs (gelukkig vooral ups) van januari lees je in dit maandoverzicht.
Een eigen huis | 10 dingen die ik leerde van op mezelf wonen
Een eigen huis, een plek onder de zon. Mijn appartement heeft me natuurlijk vooral een fijne stek helemaal voor mij alleen (en voor Pippa natuurlijk) opgeleverd. Maar op mezelf wonen heeft me ook al de nodige waardevolle lessen gebracht. Ik voel me in één klap een stuk volwassener, zelfstandiger en zelfbewuster. Dit zijn 10 dingen die ik na 1,5 maand op mezelf wonen heb geleerd. Dat varieert van serieuze lessen voor het leven tot aan ontdekkingen van de eeuw (diepvriesgroenten en kruimeldieven enzo).
Mijn 7 tips tegen onzekerheid | Onzekerheid, weg ermee!
Onzekerheid, wie kampt er niet mee, zo af en toe of iets te vaak? Ook ik kan bij tijd en wijle heel onzeker zijn. Over hoe ik er uitzie, over wat andere mensen van me vinden of over of ik dingen wel goed doe. Best vervelend en vaak nergens voor nodig! Nog steeds ben ik onzeker, maar gelukkig hebben een aantal dingen mij wel hebben geholpen om minder onzeker te worden. Ik deel 7 tips tegen onzekerheid waarmee ik mijn onzekerheid een subtiele schop onder zijn kont heb gegeven. Hopelijk heb jij er ook iets aan!
Goede tips!
Een piekerkwartier of uur helpt ook heel goed. Je pieker gedachten verzamelen en dat in een bepaalde periode . En het dan ook echt afsluiten na die periode.
Dat is ook een goed idee inderdaad! Die tip ga ik zeker onthouden.
Wat heb je toch weer goede tips! Ik merk vaak dat het achteraf helemaal niet nodig was dat ik zo erg over iets piekerde, dan denk ik ‘waar heb ik me druk om gemaakt?!’ Maar op het moment van piekeren of op stress momenten vind ik het lastig om ergens anders mee bezig te zijn. Ik denk dat vooral afleiding helpt. Sporten, opruimen of iets doen waarbij je aan andere dingen moet denken.
Wat een goede tips en die van Marije ook. Als ik zit te piekeren over twee dingen dan gooi ik altijd een kop en munt muntje en meestal weet ik het antwoord al zodra het muntje in de lucht is. Fijne zondag!
Goede tips! Ik vind het zelf het beste werken om mijn piekergedachten even de ruimte te geven, ze eventueel met iemand te bespreken en dan weer verder te gaan. Naast piekeren ben ik gelukkig ook goed in vergeten. 🙂
Ook dit is allemaal weer zo waar…
En zo herkenbaar…
Alleen, zelfs na het noteren van mijn piekergedachten, blijven ze (momenteel) in mijn hoofd zitten . Ben nu sinds kort een soort van Bullet Journal begonnen. Met weliswaar daarin opgenomen de positieve dingen die er tegenover staan. Hopelijk gaat dat rust en inzicht geven.
Heel herkenbaar wat je zegt inderdaad! En afleiding zoeken is zeker een goede tip. Bij mij helpt het ook om bijvoorbeeld mijn kamer op te ruimen en mijn gedachten even helemaal daarop te focussen.
Dat is ook een goede tip inderdaad. Om jezelf te dwingen om snel een keuze te maken, maar ook om eventueel de keuze even niet zelf te hoeven maken. Bedankt voor de tip 🙂 Fijne zondagavond nog!
Wat goed om te horen dat je ook heel goed kunt vergeten in plaats van alleen maar te piekeren. Dat is zó belangrijk! Goede tip ook inderdaad om even de tijd te nemen voor je piekergedachten. Ze volledig negeren werkt vaak ook niet, dus dan kun je er beter even tijd aan besteden en vervolgens je taken weer oppakken.
Wat lastig om te horen dat het noteren bij jou ook niet helpt om van de gedachten af te komen. Ik denk dat zo’n boekje met positieve punten om ertegenover te zetten, inderdaad wel goed zou kunnen helpen. Anders helpt misschien mijn tip om iets te doen waar je je hoofd hard voor nodig hebt. Ik merk zelf weleens dat ik juist door bijvoorbeeld een simpele serie te kijken maar door blijf piekeren. De hele serie gaat dan langs me heen. Als ik me op een lastige puzzel stort of iets ingewikkelders kijk, merk ik dat de piekergedachten wel echt wegblijven.
Goeie tips Romy. Ik merk ook dat als ik mijn piekergedachten aan iemand vertelt dat diegene denkt: Maak je je daar druk om? Ik denk dat je in je hoofd het altijd groter maakt dan dat het is. Bij mij werkt een beetje beweging zoals wandelen ook wel vaak (:
Oh ja, wandelen kan ook heel fijn zijn! De buitenlucht doet mij ook altijd goed. Het is toch wel apart altijd om te merken dat je de dingen zelf zoveel groter kan maken dan dat ze zijn voor anderen. Een beetje relativering van iemand anders is daarom vaak zo fijn!
Wat een goede tips toch weer 🙂 Ik heb héél veel gepiekerd, maar ik merk naarmate ik ouder word, ik dit steeds beter los kan laten!
Wat een goede tips! Ik ben iemand die veel piekert. Ik vind het dan ook fijn om een sudoku te doen. Dit klinkt heel gek, maar dit geeft een soort rust in mijn hoofd.
Fijne tips! Ik ben ook echt een piekerkont en dan voornamelijk ’s avonds als ik in bed lig. Op mijn nachtkastje ligt een boekje wat ik gebruik om alles van me af te schrijven. Dit vind ik echt een fijne ‘oplossing’ en werkt voor mij het beste. Achteraf vraag ik mezelf altijd af waar ik me toch zo druk om maakte. Ik geloof er in dat alles wat ooit fout is gegaan, altijd weer goedkomt. Keep the faith!
Wat fijn om te horen dat je het nu meer los kunt laten! Mijn moeder zegt ook vaak dat het steeds minder wordt naarmate je ouder wordt. Dat geeft hoop 😉
Heel herkenbaar wat je zegt! Juist een ingewikkeld puzzeltje kan zo goed helpen om je gedachten even helemaal ergens anders op te focussen.
Wat een goede tips geef je! Jezelf verplaatsen naar over 10 jaar is inderdaad wel een goede tip: dan denk je al snel, waar maak ik me toch druk om?
Liefs 🙂
Dat eerdere artikel over jezelf verplaatsen in de schoenen van iemand anders is ook zo’n fijn artikel!
Dankjewel! Wat leuk om te horen dat je het een goed artikel vindt 🙂
Ik ben echt dol op de artikels die schrijft met tips. Ik pieker niet vaak maar toch merk ik bij mezelf dat ik het steeds vaker doe. Mezelf eens verplaatsen naar een paar jaar later is best een goed idee.
Heerlijk je artikel weer! Altijd van die goede tips! Dankje Romy X
Mooie tips! Piekeren….daar maak ik me regelmatig schuldig aan. En waarom? Ik los er niks mee op. Wat mij vaak goed doet is sporten. Daarna lijken die gekke gedachten te zijn verdwenen.
Je geeft zeker goede tips! Ik pieker niet regelmatig maar als ik pieker dan kan best lang blijven hangen.
Dankjewel! Wat fijn om te horen dat je zelf niet zo vaak piekert, maar toch kan zo’n lange piekerbui wel erg vervelend zijn.
Wat een fijne tips geef je in dit artikel en wat leuk dat ik jouw blog nu heb gevonden!
Ik ga zeker eens verder lezen met een dikke glimlach op mn gezicht! 🙂
Wat een ontzettend lieve reactie! Dankjewel! Zo leuk om te horen dat je mijn blog met een glimlach leest 🙂
Goede tips. Ik ben iemand die ’s nachts vaak piekert over dingen die iedereen al een eeuwigheid vergeten is of die hen zelfs nooit opgevallen zijn… In de lagere school hebben wij zo eens een lesje gehad; we moesten iets dat ons dwarszat op een papiertje schrijven, al die papiertjes samen in een schaal leggen en toen werden alle papiertjes in brand gestoken en tot as herleid. Erg symbolisch. 🙂
Wat lastig dat je vaak ’s nachts aan het piekeren bent! Die opdracht op de lagere school klinkt echt heel goed. Het kan zo fijn zijn om je piekergedachten letterlijk ergens achter te laten of te verbranden.
Handige tips! Van jongs af aan heeft mij moeder mij geleerd om altijd even na te denken ‘Oke, wat is het ergste wat er mis kan gaan? En zou je, je hier volgend jaar nog druk om maken?’ Dat geeft nog steeds best veel inzicht in gepieker en daardoor kan ik dingen makkelijker los laten. Ik hoop dat je andere hiermee helpt 🙂 Liefs, Merel
Wat een mooie les van je moeder om het piekeren tegen te gaan! Ik denk inderdaad dat het goed is om even in de toekomst te proberen te kijken en je piekergedachtes op die manier te zien, of dat nu over één jaar is of over tien jaar.
Ik pieker vaak. Maar deze tips kunnen me best goed helpen! Vooral in de nacht pieker ik makkelijk. Dus ik ga zeker aan deze tips denken. Dank je voor het delen! 😀
Graag gedaan! Wat fijn om te horen dat je er misschien iets aan hebt 🙂
Goede tips! Vooral jezelf in iemand anders verplaatsen werkt super goed 🙂