Whoop whoop! Als je de supermarkt volgooit met nieuwe vegan producten, dan ben ik er altijd als de kippen bij. En de afgelopen tijd lag er weer veel nieuws in de schappen om letterlijk mijn tanden in te zetten! De afgelopen tijd proefde ik onder andere seitan-stukjes, namaak-kebab, cheesecake in de vorm van Alpro-yoghurt en (spoiler-alert!) een zakje met de allerbeste vegan kaas die ik ooit heb geprobeerd. Lees hier mijn goudeerlijke oordeel over elk van deze producten.

Albert Heijn Terra seitan flakes kebab – € 2,99
Oké, in mijn leven heb ik nog nooit échte kebab gegeten, dus een vergelijking met the real deal kan ik helaas niet maken. Maar hoe deze namaak-versie was? Tja, ik vond de textuur wel interessant, maar vond er verder weinig smaak aan zitten. Deze kebab-stukjes zijn gemaakt van seitan (puur tarwe-eiwit) en ze hebben een lekker stevige, malse structuur. Maar dat was dan ook het enige pluspunt. Verder proefde ik weinig smaak of kruiden aan de stukjes.
De flakes zijn prima te eten, maar ik vond het nogal een prijzige vleesvervanger voor iets waar je nauwelijks wat van proeft. Dan koop ik zelf toch liever gewoon een blok tofu of vegan kipstukjes die ik zelf nog moet kruiden. Is een stuk goedkoper!
Cijfer: 5

Albert Heijn Terra seitan-stukjes – € 2,99
Albert Heijn is blijkbaar op de seitan-toer gegaan. Er lag namelijk ook nog een naturel-versie van de seitan-stukjes in de supermarkt. Of ik hier dan wel over te spreken was? Mwah, ook niet zo. Ook deze seitan-stukjes hebben bijna geen smaak. Verder vond ik ze wel heel klein, waardoor je weinig te kauwen hebt. Nee, hier was ik zeker niet lovend over! Het is ook niet vies (want dat kan niet als ergens geen smaak aan zit). Wel gewoon saai en smaakloos.
Als je kleine, malse vegan stukjes zoekt die wel lekker gekruid zijn, zou ik eerder voor de vegan shoarma van Vivera gaan. Die kun je op soortgelijke manieren gebruiken als deze stukjes, maar is veel beter gekruid. Of koop een blik met naturel-seitan en breng die zelf op smaak. Dat is – opnieuw – veel voordeliger.
Cijfer: 5

Planted Pulled Kantonese – € 3,99
Het merk Planted verovert volgens mij steeds meer supermarktschappen; ik zie het in steeds meer winkels liggen. De hoogste tijd om een keer iets van dit merk te proberen! Ik ging voor deze “pulled” stukjes. Volgens de Albert Heijn-borden is dit “eindelijk een echt juicy vleesvervanger“. En toegegeven: daar hebben ze gelijk in. De stukjes hebben een goede bite en zijn lekker juicy. Ze deden me qua structuur wat denken aan vegan shoarma.
De smaak had van mij wel minder kaneelachtig gemogen. Zowel Bart als ik vonden de stukjes wel heel zoet smaken; ze doen vooral denken aan mediterraanse kruiden als kaneel en ras el hanout. Op de ingrediëntenlijst zag ik ook suiker staan. Dat had er van mij niet in gehoeven. Juist zonder die zoetigheid zou ik de stukjes lekkerder vinden. Maar qua structuur is dit verder een top-vleesvervanger.
Wel deel ik graag een paar welverdiende pluspunten uit voor het feit dat de stukjes vooral van erwteneiwit zijn gemaakt! Ze zijn dan ook voor een vleesvervanger heel eiwitrijk (22 gram eiwit per 100 gram). Alleen de hoeveelheid zoetigheid, zout en specerijen had van mij een tikkeltje minder gemogen. Hetzelfde geldt voor de vrij stevige prijs 😉
Cijfer: 7

Beyond Burger Jalapeño Flavour – € 4,49
Volgens mij ben ik een van de weinige mensen die niet laaiend enthousiast is over de Beyond Meat-burgers. Maar deze nieuwe burger met Jalapeño wilde ik het voordeel van een twijfel geven door hem toch te proeven. Helaas was die ervaring niet bijzonder succesvol. Bart en ik waren allebei over zowel de textuur als de smaak totaal niet te spreken. Bart gooide er een berg appelmoes bij om de smaak te verdoezelen; ik at de burger met flinke tegenzin op.
Waarom wij zo niet lyrisch zijn? De smaak is een beetje weeïg. Je proeft duidelijk wat erwtachtigs, wat van mij niet per se hoeft in een burger. En de structuur lijkt wat mij betreft in niets op andere vegan burgers. Heel taai, maar niet op de goede manier! Van de jalapeño proefde ik overigens ook weinig terug. Ja, soms was er een klein beetje pittigheid te proeven, maar van mij had een burger met de naam ‘Jalapeño Flavour’ wel pikanter gemogen. Dus nee, Bart en ik vonden deze burger de beschamende € 4,49 zeker niet waard. Ik ken veel betere burgers voor minder geld.
Cijfer: 4

Garden Gourmet Meatball Style Rondo – € 3,59
Toen ik ‘meatball style rondo’ las, had ik geen idee wat ik van deze burger moest verwachten. Mijn eerste gedachte? Een geplette gehaktbal! Maar nee, daar heeft de smaak weinig van weg. Ik kon de burger om eerlijk te zijn niet zo goed thuisbrengen. Hij heeft weinig weg van gehaktsmaak en heeft ook een witte/lichtroze kleur van binnen. Ik proefde vooral kruiden en de burger had iets fris of zelfs licht zurigs. Maar nee, ik heb geen idee waarom Garden Gourmet dit zelf met de smaak van gehakt beschrijft.
Op zich is het een oké burger voor een keer, maar ik zou hem niet vaker kopen. Ik vond het vooral een wat vreemd geval en zou niet zo goed weten bij welk gerecht dit lekker smaakt. Dus sorry voor mijn kritische bui, maar ook dit werd een onvoldoende.
Cijfer: 5
Trouwens, het lijkt nu alsof ik een wel heel negatieve pet op heb. Maar nu komt er een product waar ik wel laaiend enthousiast over ben…

Lidl Way To Go plantaardige rasp Parmesan Style – € 2,29
Ik heb al veel vegan kaassoorten geprobeerd, maar kom meestal van een koude kermis thuis. Soms is de kaas het “net niet” en vaak is hij het zelfs “helemaal niet”. Dus mijn verwachtingen zijn meestal niet heel hooggespannen meer. Maar toen was daar opeens deze vegan Parmezaanse kaas van Lidl. En jeetje, wát is deze kaas goed! Hij is voor meer dan 50% gemaakt van cashewnoten (geen kokosolie dus, zoals de meeste vegan kaassoorten!). En dan ook nog eens van gebroken cashewnoten die anders waren weggegooid. Ook meteen een iets duurzamer product dus!
Maar het allerbeste is dat dit de eerste vegan Parmezaanse kaas is die ik écht naar kaas vind smaken. Je proeft duidelijk iets cashewachtigs, maar daarnaast heeft de vegan kaas ook zeker een kazige smaak met iets zurigs en fris. Waarschijnlijk komt dat door de “geïnactiveerde gist” die op de ingrediëntenlijst staat. Vraag me niet wat dat betekent, maar de smaak is in elk geval TOP. Ik was zwaar onder de indruk.
Deze vegan kaas is ook nog eens een stuk gezonder dan de meeste vegan kazen gemaakt van kokosolie. En het zakje kost € 2,29, wat ik een heel schappelijke prijs vind! Als ik voortaan plantaardige Parmezaanse kaas zoek, dan ga ik zeker voor deze!
Cijfer: 9

Alpro-kwark met Lemon cheesecake flavour
Dit vrolijk gekleurde bakje is gevuld met sojayoghurt met de smaak van citroen-cheesecake. En als ik zeg ‘smaak van citroen-cheesecake’, dan is dat ook precies hoe je deze yoghurt moet voorstellen. De citroensmaak is zeker niet te missen. Ook proef ik duidelijk iets zoetigs, wat inderdaad lijkt op cheesecake.
Ik was wel een beetje teleurgesteld over de (niet zo grote) grootte van dit bakje en de prijs van € 1,29 die daar niet helemaal mee matcht. De smaak is prima, zoet en lekker, maar niet heel speciaal. Nee, als ik dan een echt lekker vegan toetje zoek, zou ik eerder voor dit citroencake-toetje van Albert Heijn-huismerk gaan. Die is ietsje duurder, maar er zit meer inhoud in en hij is ook nog eens veel lekkerder en luxer. Sorry, Alpro!
Cijfer: 5
Wat was het laatste bijzondere vegan product dat jij hebt geproefd?

BLIJF OP DE HOOGTE
Ik ben benieuwd wat jij vindt…
Recente blogs
Hoe kun je besparen op je verhuizing? 13 tips uit eigen ervaring!
Verhuizen is niet de goedkoopste bezigheid. Daar zijn wij ook wel achter, nu we midden in onze eigen verbouwing en verhuizing zitten. Over twee maanden gaan we over naar het nieuwe huis en we merken allebei dat het geld best rap van de rekening vliegt als je naar een ander huis verkast én dat naar je smaak laat maken. Gelukkig zijn er allerlei manieren om te besparen op je verhuizing. Zo hoef je misschien niet zoveel geld uit te geven aan verhuisdozen, kan Marktplaats zomaar je nieuwe beste vriend worden en is een verhuizing ook een goed moment om op sommige standaard kosten te besparen. Dit zijn onze 13 tips voor mede-verhuizers om meer geld in de portemonnee te houden.
Kringloopvondsten #15 | De perfecte schoenen, stippen & bloemetjesprint
Of ik bij mijn laatste bezoek aan de kringloopwinkel goed geslaagd ben? Jazeker! Ik kon de actie van 50% korting op alle schoenen en kleding niet aan mijn neus voorbij laten gaan en stond zaterdagochtend dan ook popelend van enthousiasme voor de deur. Ik kwam de deur vervolgens niet uit zonder een paar tweedehands aanwinsten. Zo scoorde ik de meest geweldige schoenen ooit en vond ik een paar leuke items met stippen en bloemetjesprint. Ik laat je mijn kringloopaanwinsten graag zien.
Geroosterde bloemkool met pindasaus, limabonen & rijst
Als jij een pindasausfanaat bent, dan mag je dit recept niet missen. Het is een van mijn meest simpele rijstgerechten ooit. Je gooit een bakplaat vol bloemkoolroosjes in de oven en roostert ze zo een tikkeltje krokant met Indiase kruiden. Vervolgens schenk je er een flinke scheut superromige pindasaus bij. Het resultaat is een heerlijk smeuïg bloemkoolgerecht dat in een handomdraai klaar is. Het simpele recept voor deze bloemkool met pindasaus vind je hieronder.
Ik denk nog steeds dat veel van die ultra-processed ‘vegan’ dingen gewoon niet voor consumptie bedoeld zijn. Ik bedoel: je kunt heel goed vegan eten zonder die dingen. Waarom moet je per se een product op je bordje leggen dat op vlees lijkt?
Voor een gezonde maaltijd moet je kijken naar eiwitten, vezels, zout/natrium, koolhydraten, vet en vitaminen/mineralen. Dat laatste is absoluut het lastigst, omdat dat er zoveel zijn dat je dat niet in je hoofd kan uitrekenen. Maar eiwit/vet/koolhydraten op zich is een makkelijke som om een goede maaltijd samen te stellen. En voor de vezels voeg je dan iets extra groente toe.
Absoluut, je hebt geen vleesvervangers nodig om volwaardig te eten. Ik eet ook meestal natuurlijke producten als peulvruchten, tofu of seitan. Maar ik vind het wel heel tof dát dit soort producten er zijn. Aan de ene kant om sommige mensen te motiveren vaker voor een vegan alternatief te kiezen. Aan de andere kant omdat de producten voor mensen die vega(n) eten en soms een stukje vlees missen, makkelijker maken om toch iets in die trant te proeven.
En tegenwoordig zijn steeds meer merken aan het kijken hoe ze echt volwaardige vleesvervangers kunnen maken, bijvoorbeeld door erwteneiwit te gebruiken voor een burger of door vegan kaas van noten te maken. Dus ik vind het zelf een mooie ontwikkeling.
Natuurlijk moet je als vegan niet enkel en alleen leven van dit soort producten. Maar ik geloof zelf wel in een mooie balans, waarbij ik 90% van de tijd heel puur eet en soms ook dit soort producten gebruik voor het gemak of omdat ik iets lekkers zoek 🙂
Ik ben ook enorm geholpen met vleesvervangers, want anders zou de drempel veel hoger liggen om Vega of vegan te proberen, dus thanks!
Bedankt voor de tip, ik ga de vegan Parmezaanse kaas van Lidl zeker een keer proberen! Tot nu toe gebruik ik meestal edelgistvlokken omdat ik de meeste vegan kazen niet lekker vind. Ben benieuwd hoe deze smaakt!
Die strooikaas van de Lidl , smaakt idd geweldig . Vanwege de smaak kwam ik de derde keer in de verleiding om decadent veel te gebruiken op de pasta met groente zut . Resultaat, s’nachts in bed werd het dermate onwelriekend winderig dat het dekbed opbolde als een spinnaker, met bed en al tegen de andere muur geknald . Die gedeactiveerde gist , was weer geactiveerd. ( groente zut , nog separaat getest geen problemen)